جویس

هر نخ سیگار چقدر نیکوتین دارد؟

هر نخ سیگار چقدر نیکوتین دارد؟

زمانی که ویپر ها درباره مقدار نیکوتین موجود در سیگار سوال می پرسند معمولا می خواهند ببیند چه جویسی با چه میزان نیکوتین برای آن ها مناسب است و می تواند همان حس سیگار کشیدن را برای آن ها تداعی کند. البته دانستن اینکه در هر نخ سیگار چقدر نیکوتین وجود دارد لزوما به این معنا نیست که در هر کامی که از ویپ تان می گیرید هم همان مقدار نیکوتین به بدن شما منتقل می شود. این به دلیل تفاوت متد و سیستم دستگاه های ویپینگ با سیگار است.
مبحث نیکوتین واقعا پیچیده است. تمرکز مقالات ما روی ویپ و میزان نیکوتین موجود در جویس هاست اما از آنجایی که اکثر ویپر ها زمانی سیگار مصرف می کردند ویا دنبال راهی کم خطرتر از سیگار می گیردند، تصمیم گرفتیم در ادامه تمام جوانب استفاده از نیکوتین را مورد بررسی قرار بدهیم.

خب اینکه در هر نخ سیگار چقدر نیکوتین وجود دارد شاید سوال ساده ای به نظر برسد اما باید بدانید به این راحتی ها نمی شود به این سوال پاسخ داد.
بر اساس آزمایش هایی که انجام شده محققین به این نتیجه رسیده اند به طور میانگین در هر نخ سیگار از ۰٫۶۵ الی ۱ گرم تنباکو وجود دارد که حدودا شامل ۷٫۵ الی ۱۳٫۴ میلی گرم نیکوتین می شود.

نیکوتین سیگار

به عنوان مثال یک عدد سیگار مارلبرو قرمز دارای ۱۰٫۹ میلی گرم نیکوتین است! پس می توان نتیجه گرفت که ادعایی مبنی بر شباهت میزان نیکوتین یک کارتریج JUUL با یک پاکت سیگار کاملا اشتباه است. کارتریج های یک بار مصرف ژول تنها حاوی ۴۱ میلی گرم نیکوتین در ۰٫۷ میلی لیتر جویس است در صورتی که یک پاکت سیگار حاوی ۲۰۴ میلی گرم نیکوتین در ۲۰ نخ است! (در برخی از برند ها این میزان به مراتب بیشتر هم هست)

اما سوال ما این نبود که در یک سیگار چند میلی گرم نیکوتین وجود دارد، مسئله اصلی این است که چه مقدار نیکوتین از هر نخ سیگار جذب بدن فرد سیگاری می شود. به گفته برخی از محققین با کشیدن یک نخ سیگار سبک حدود ۰٫۶ الی ۱ و در سیگار های سنگین تقریبا ۱٫۲ الی ۲ میلی گرم نیکوتین جذب بدن می شود.
بنابراین سیگار ها در مقایسه با آن مقدار نیکوتینی که دارند، نیکوتین کمتری را بدن منتقل می کنند.

نیکوتین چه بلایی سرمان می آورد؟

وقتی از نیکوتین استفاده می کنیم خودمان تصمیم می گیریم که چه مقدار از آن را به چه روشی وارد بدن مان کنیم. (با کشیدن سیگار سبک یا سنگین و یا جویس هایی با درصد نیکوتین کم و زیاد) حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که از اندازه نیکوتینی که معمولا استفاده می کردید بیشتر بکشید و مشکلاتی برای تان پیش بیاید. فرقی نمی کند این نیکوتین از طریق سیگار به بدن تان منتقل شود یا ویپ. در هر صورت تاثیرات آن یکسان است. برخی از عوارض نیکوتین زیاد عبارت است از:

  • سرگیجه
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • بیخوابی
  • تپش قلب
  • اضطراب و…

از آنجایی که بدن مان می داند چه مقدار نیکوتین کافی است معمولا باعث می شود ما این کار را متوقف کنیم یا دیر تر سراغ نخ بعدی سیگار برویم. برای افرادی که مدت هاست از سیگار و ویپ استفاده می کنند این اتفاق به صورت ناخودآگاه رخ می دهد.

آیا در سیگار فقط تنباکو وجود دارد؟

سیگار علاوه بر تنباکو دارای مواد شیمیایی دیگری هم هست که باعث ایجاد دود و انتقال نیکوتین بیشتر می شوند. یعنی نیکوتین موجود در سیگار تنها از تنباکوی آن نشأت نمی گیرد بلکه موادی مثل آمونیاک درصد نیکوتین را افزایش می دهند.
وجود این مواد شیمیایی یکی از مواردی است که باعث می شود افراد دستگاه های ویپینگ را جایگزین سیگار کنند زیرا با این دستگاه ها نیکوتین خالص بدون هیچ افزودنی مضری به بدن منتقل می شود و عوارض آن تا ۹۰% کمتر از سیگار است.

مقایسه نیکوتین سیگار و ویپ

پس بطور کلی به این دلایل نمی توان میزان نیکوتین موجود در یک نخ سیگار را دقیقا تخمین زد و آن را با نیکوتین جویس ها و سالت نیکوتین ها مقایسه کرد. جویس ها آمونیاک ندارند، به همین دلیل بسیاری از محققین معتقدند نیکوتین موجود در این جویس ها به اندازه سیگار اعتیاد آور نیست.

نکته

درست است که نیکوتین جویس ها خالص است و ضرر بسیار کمترین نسبت به سیگار دارند اما از آنجایی که در بازار جویس های تقلبی هم به وفور ساخته می شوند باید دقت خود را زمان خرید بالا ببرید. ما قبلا در مقاله ای روش شناسایی جویس اورجینال از تقلبی توضیح داده ایم.

جویس های تقلبی

جویس های تقلبی ممکن است از لحاظ قیمتی به صرفه تر از جویس های اصلی بنظر برسند اما توجه داشته باشید که بحث سلامتی شما در میان است. جویس های تقلبی مواد شیمیایی افزودنی دارند که بسیار برای بدن شما خطرناک اند.

چه می شد اگر سیگار بدون نیکوتین ساخته می شد؟

حدود ۴ سال پیش سازمان غذا و دارو FDA اعلام کرد تحقیقات مربوط به کاهش نیکوتین موجود در سیگار و رساندن آن به سطح غیر اعتیاد آور را شروع کرده است. البته این ایده جدید نیست و دانشمندان از سال ها قبل در تلاش اند نیکوتین داخل سیگار را کاهش دهند اما همواره با چالش های بسیاری روبرو هستند. بازار سیاه سیگارهایی با نیکوتین بالا و صنعت سیگار از مهم ترین عواملی هستند که از این امر جلوگیری می کنند. به هر حال از آنجایی که این سازمان هنوز موفق به توقف تولید سیگار های پر ضرر نشده بهترین راه برای رساندن نیکوتین به بدن و حفظ سلامتی، استفاده از دستگاه های ویپینگ است.

جمع بندی

همان طور که در بالا هم گفتیم جویس هایی برای استعمال در این دستگاه ها استفاده می شوند نیکوتین را به روش سالم تری وارد بدن تان می کنند و باعث حذف مواد شیمیایی از زندگی شما خواهند شد. جویس هایی با درصد نیکوتین ۰ هم وجود دارند که می توانند در سالم ترین حالت ممکن حس کشیدن سیگار و قلیان را برای تان تداعی کنند. نداشتن بوی بد، خداحافظی با سرگیجه و تپش قلب و اضطراب و… هم از دیگر مزایای جایگزینی سیگار با ویپ ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *